Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

ASF and ASL, Thundertusk and Pointy Ears - READ

3 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

A friendly post on a rule i found. Cumulative effects cannot stack. Thundertusk & Speed of Asuryan Cancel each other out. Guess what, we go in initiative order


" No, because "the rules clearly prohibit only the cumulative stacking of effects; the rules say nothing about prohibiting a unit from being targeted by more than one source of a rule."

What is the effect of wielding a great weapon? Additional strength and ASL. SoA ignores the ASL portion, so that effect is not applied. What is effect of being an enemy within 6" of a Thundertusk? ASL. There is no duplication of an effect; one is ignored, the other is not, just like it works for every other great weapon-wielding enemy unit within range of a Thundertusk.

Great Swords: ASL from great weapons + ASL from Thundertusk = one instance of ASL
GW Chaos Lord with Helm of Many Eyes: ASL from great weapon + ASL from Thundertusk + ASF from Helm = one ASL and one ASF that cancel each other, making the Chaos Lord strike in I order
Grave Guard: ASL from great weapons + ASL from Thundertusk = one instance of ASL
Sword Masters/White Lions: ASL from great weapon + ASL from Thundertusk + ASF from SoA = one ASL and one ASF that cancel each other, making the units strike in I order".

Asta pentru ca m-am saturat de strutzomamutul ala sa imi ia orice avantaj.

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

M-am uitat si eu un pic si cred ca ai dreptate cu ceva amendamente:
Aurele ASL si ASF se elimina ceea ce isneamna ca se loveste in ordinea initiativei. Totusi:
Amendament 1: Nemaibeneficiind de SoA/ASF datorila NC/ASL, elfii nu mai au re-roll-uri la miss-uri.
Amendament 2: Eu cum inteleg cumulative doesn't stack e asa: Daca niste unitati ar avea ASL de la aura NC si ASL de la Great weapons, asta nu inseamna ca in CC vor lovi dupa alte unitati cu ASL. CI in acelasi timp. Deci,la Swordmasters sau unitati de elfi cu great weapons, daca nu mai au SoA/ASF datorita NC/ASL, iti raman niste elfi fara SoA care au great weapons si vor avea ASL de la ele, asa ca vor da ultimii in acelasi timp cu alte unitati care au ASL/stomp,etc.

P.S.: Cred ca te consumi fara rost pt. aura aia de 6" a mamutului, singura diferenta in jocurile pe care le-am jucat ar fi fost ca blocul de spearmeni ar fi dat inainte de ogrii, asta traducandu-se in vreo 10/15 atacuri extra care s-ar traduce in medie in vreo 7-10 hit-uri si poate 2-3 wound-uri. Cu siguranta ne-suficient sa opreasca torentul de atacuri de dupa al Ogrilor.
In rest cred ca nu am prea facut greseli din cauza aurei. pt. ca mamutu' a stat de fiecare data langa bulls care s-au batut de obicei cu spearmanii.
Motivele pt. infrangerile pe care le-ai suferit zac altundeva, si nu in aura aia.
Dar, point taken, alte dati o sa jucam corect din acest punct de vedere.

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Stiu stiu, doar ca n-am ce-i face la Strutzomamut Smile Chiar si cu 2x Bolt throwers. M-am convins ca arcasii nu merita deloc. Strength 3 e facut sa doboare low toughness stuff gen Goblins sau regular humans.

Poate 3-4 bolt throwere sa faca ceva. Si da e adevarat, eu joc destul de defensiv,chiar si atunci cand ma pun sa asaltez. Spearmen cu Str 3 T3 nu sunt facuti sa opreasca Ogri dar nu am nimic in armata care sa doboare unitati de asalt gen orice fel de Ogres.

Swordmasterii pica si ei usor, un simplu heavy armor nu asigura multa protectie. Ar fi Phoenix Guard o solutie dar sunt 25 de lire pe o cutie de 10 ceea ce e cam turn-off. Aia vin cu halebarde de Str 4, cause fear si au 4+ Ward. White Lions sunt la fel de scumpi monetar si sunt doar stubborn cu 3+ contra shooting si un singur atac de S6.

Cred ca lectiile generale de army composition se aplica si aici, o chestie la care nu prea mi-am facut tema. Add tactics on top....

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Bogdan a scris:Stiu stiu, doar ca n-am ce-i face la Strutzomamut Smile Chiar si cu 2x Bolt throwers. M-am convins ca arcasii nu merita deloc. Strength 3 e facut sa doboare low toughness stuff gen Goblins sau regular humans.


Mda, arcasii sunt degeaba impotriva la Ogrii. Bolt thrower-ele nu le-ai pozitionat totdeauna bine. Plus ca ai mai risipit shot-uri impotriva la ogrii normali in loc sa le tragi impotriva la mamut ori la mournfangs.

Bogdan a scris: Poate 3-4 bolt throwere sa faca ceva..
Cred ca 2 sunt suficiente.

Bogdan a scris:
Si da e adevarat, eu joc destul de defensiv,chiar si atunci cand ma pun sa asaltez. Spearmen cu Str 3 T3 nu sunt facuti sa opreasca Ogri dar nu am nimic in armata care sa doboare unitati de asalt gen orice fel de Ogres.
Pai e asa si nu prea. Pe langa jucatul defensiv, nu aplici cateva elemente de baza.
De exemplu, in loc sa sarjezi si cu spearmenii si cu un chariot in front, poate e mai bine sa sarjezi cu spearmenii in front si 1-2 chariot-uri pe flanc? Sau cu dragon princes in flanc? Ideea e ca in afara de unele unitati supraspecializate nu se merita sa asaltezi numai in fata. Este clar necesar si de supporting atatacks pe flancuri.
De exemplu, Spearmeni sau alta unitate cu numere mari in fata si Swordmasters, chariots, cavalerie pe flancuri.
Asta nu inseamna ca oponentul nu va incerca sa te opreasca dar macar sa incerci.


Bogdan a scris:
Swordmasterii pica si ei usor, un simplu heavy armor nu asigura multa protectie. Ar fi Phoenix Guard o solutie dar sunt 25 de lire pe o cutie de 10 ceea ce e cam turn-off. Aia vin cu halebarde de Str 4, cause fear si au 4+ Ward. White Lions sunt la fel de scumpi monetar si sunt doar stubborn cu 3+ contra shooting si un singur atac de S6.

Swordmasterii sunt buni, ideea e sa nu fie atacati la randul lor in flanc unde nu beneficiaza de supporting attacks sau de o unitate mai numeroasa ca ei. Sau sa cada de la shooting. Astia sunt glass cannon-ul tau, trebuie sa sarjeze fie elite, fie cu suport in asa fel incat sa nu sufere prea multe atacuri dupa ce dau ei, ca la T3 si heavy armour, pica ca mustele.

Bogdan a scris:
Cred ca lectiile generale de army composition se aplica si aici, o chestie la care nu prea mi-am facut tema. Add tactics on top....

Ideea e ca tu ai luat sfaturi despre ce unitati sunt bune (gen eagles si chariots) dar nu l eaplici in lupta propriu-zisa. De ex. eagles sunt buni la charge redirect, harassment si contra unitatilor de warmachines care au crew cu T mic.

Tot as vrea sa jucam inca o data 1750 cu orice fel de liste ne-am face, si dupa, sa schimbam listele, sa joc eu cu armata ta si tu cu a mea. Sa vedem ce se intampla Wink

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

it's a deal! Smile

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

Pula mea voi cu discutile voastre ma faceti sa ma gandesc sa ma apuc mai devreme de Fantasy decat mi-am propus... Pe 15 aprilie vroiam sa fac comanda la rulebook si cand venea sa incep sa joc. Acum imi vine sa ma scarpin in cur si sa vad daca nu pot face rost de bani sa o comand de pe acum...

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

sataniel a scris:Pula mea voi cu discutile voastre ma faceti sa ma gandesc sa ma apuc mai devreme de Fantasy decat mi-am propus... Pe 15 aprilie vroiam sa fac comanda la rulebook si cand venea sa incep sa joc. Acum imi vine sa ma scarpin in cur si sa vad daca nu pot face rost de bani sa o comand de pe acum...



Tomb guard, cobra surferssi Warsphinx, si mai ales, NECROSPHINX! Shocked Twisted Evil oooo daaaa.

Do it. Come on DO IT! DO IT NOW! Stii ca vrei. Twisted Evil

P.S.: Fantasy e chiar fain de la 1250 in sus, manevre and shit, si regulile nu-s chiar asa de complicate, merge chiar repede daca nu te co*esti prea mult.

Ma gandeam ca eu cu OK, Bogdan cu HE, tu cu TK si Cipi daca isi asambleaza/mai ia ceva O&G deja avem un pic de varietate in luptele de Fantasy, daca mai corupem pe unu sau doi ar fi chiar p*zda. Mai lipseste teren fain.

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Subscriu la ceea ce a spus Adi! Putem sa jucam mult mai variat. Eu oricum chiar daca am pierdut de cateva ori nu inseamna ca renunt la High Elves.

Putem incepe si cu meciuri mici de 750. Eu pot oferi dwarfi cui ar vrea sa mai invete fantasy, macar cat invata regulile. De la 1250 Fantasy intr-adevar devine interesant.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum