Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vehicle Crews

5 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Vehicle Crews Empty Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 10:35 am

Garak

Garak
Admin

Darius a sugerat un house rule ca din wrecked vehicles sa iasa crew members. Fac aici o lista cu vehicles and their crew complement according to Lexicanum (we can debate the logic afterwards).



Space Marines (nu pun landspeederele ca e obvious cati is):

Land Raider - 2-3 (commander, driver and gunner)

Predator - 2 (driver, gunner) - no commander ca fucking small turret

Razorback - 1 (driver)- sarucl trebuie sa conduca si sa si traga cu tunul... si pintle mounted

Rhino - 1 (driver) - deci toti aia cu space marine pe pintle mount (si eu) ... ala trage si conduce cu picioarele

Vindicator - 2 (driver, gunner) - gunner presumably also loads

Whirlwind - 2 (driver, gunner)



Chaos Space Marines - same as the loyalists dar eu zic ca daca un vehicul are deamonic possession then no crew - ca sau e demon din plin acolo sau the crew has merged with the vehicle (am vazut destule de genul asta la chaos)


Dark Eldar cred ca e clar cati crew members sunt considerand ca sunt open topped si ii vedem.


Tau:

Devilfish - 1 (pilot) - having to handle the guns, driving, paying attention to the comms ... jeez this guy is overworked, ca nu e Space Marine ca sa multitask like a boss

Hammerhead - 3 (Pilot, Co-Pilot, Commander) - mai logic aici

Skyray - 2 (Pilot, Gunner) - why no copilot for this one?



Imperial Guard:

Chimera - 3 (Commander, Gunner, Driver)

Hellhound - 3 (Commander, Gunner, Driver)

Leman Russ - 6 (Commander, Gunner, Driver, Loader, 2 Sponson Gunners)

Basilisk - 4 (Commander, Driver, Gunner, Loader )

Griffon- 4 (Commander, Driver, Gunner, Loader )

Hydra - 5 (Commander, Driver, Gunner, Loader, Comms Operator) - aici e special comms presupun ca se ocupa de the Hydra's radar as well

Manticore - 4 (Commander, Driver, Gunner, Loader)...loader.. la manticore... seriously?!?!!?

Medusa - 5 (Commander, Gunner, Driver, 2 Loaders) - saracii loaderi

Baneblade - 10 (Commander, Driver, 3 Gunners, 3 Loaders, Comms-Operator, Engineer)

Stormlord - 7 (Commander, Driver,3 Gunners, 2 Loaders,Comms-Operator, Engineer)

2Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 1:20 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

O sa adaug si eu cateva aici:

Eldar

Vyper - 2 (Pilot & Gunner)
Warwalker - 1 (pilot)
Wave serpent 1 (Pilot)
Falcon - 2 (Pilot, Gunner)
Fire Prism - 2 (Pilot, Gunner)
Nightspinner - 2 (Pilot, Gunner)

Scorpion Super Heavy Grav - 3 or 4 (depends on configuration) (Pilot, Commander, Co-Pilot, Gunner)

3Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 3:10 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

I dunno. Echipajele IG par avantajate de aceasta regula...mai ales daca soldateii pot fi scoring. Chiar si daca nu-s scoring, 6 bucati dintr-un Russ pot fi pain in the ass in noua editie...

4Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 4:46 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Leman Russ si super heavies au multi inauntru dar sunt doar Guardsmen. Daca castigi 2-3 marinei la Chaos sau orice varietate loialista nu e nu stiu ce iar. Se poate face sa fie considerati un Squad de basic troops gen CSM sau Tactical Marines si atunci intr-adevar vor fi scoring....dar vor fi putine modele iar.

5Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 5:25 pm

Garak

Garak
Admin

Eu zic sa nu fie scoring. Si sa trebuiasca sa faca un armor save cand ies din vehicol - asta ca sa reprezinte burning tank, the killing shell also taking out a crew member or two and so on and so forth. They're called armored coffins for a reason.

6Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mar Noi 20, 2012 8:21 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Still not convinced. Imi imaginez scenariul in care ies 3-4 din tanc, pe care trebuie sa pierd o tura de asalt sau shooty sa ii omor din cele 5 sau 7. Lucru pe care acum nu trebuie sa-l fac. Asta ma dezavantajeaza. Sooo not really ...don't agree.

Poate in ceva narative daca se balanseaza prin vreun fel.

Si pt. ca stiam ca o sa se trezeasca careva sa zica ca ce, ce-s o mana de guardsmen sau 1-2 marinei pacolo, tin sa le spun ca pot fi pain in the ass daca dice gods tin cu celalalt.

Doar tura trecuta un veteran a lui Darius da 3+ to hit, 6 + to wound si eu ratez 3+...bye bye biker care costa 30 de puncte cu melta fata de cate puncte era amaratu' ala?
Soooo my answer is No.

7Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Mier Noi 21, 2012 6:34 pm

viktorslama


Furacios Biban

Cred că poate putem să balansăm chesti adăugând punctele pentru duzii repectivi la listă, la preț de normal(est) troop choice of that respective codex. Deci la un rhino, crește cu un marinel prețul, la un leman russ - cu 6 gardmeni

8Vehicle Crews Empty Re: Vehicle Crews Sam Noi 24, 2012 11:04 am

Kelvon

Kelvon
Furacios de Gin

I call bullshit. Invatati intai calumea regulile de 6th si apoi aruncati-va la house rules.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum