Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

I should...

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1I should... Empty I should... Dum Apr 28, 2013 10:44 am

viktorslama


Furacios Biban

a) Get more minis so i can have at least some form of redundancy and therefore synergy and efficiency;

or

b) stop overextending my army to big army sizes (which apparently means even 2000p!)

Voi cum va ganditi armylist-ul?

2I should... Empty Re: I should... Dum Apr 28, 2013 12:18 pm

Kelvon

Kelvon
Furacios de Gin

Pe vremea cand imi gandeam Army Listul, adica pe vremea cand jucam Tyranizi, faceam foarte multe liste, in special variatiuni minore ale acelorasi liste ca sa try to fine tweak things. Jucam cat mai multe meciuri friendly ca sa vad what worked best. Deseori concluzionam ca o unitate care pe hartie mergea bine, in realitate nu ma ajuta decat in cazuri foarte specifice. Am ajuns in scurt timp sa lucrez cam cu aceeasi lista si orice schimbare care o faceam sa fie in linie cu strategia care o urmam. In cazul meu, stratefia era foarte clar definita, mai exact, ma bazam pe faptul ca Tyranizii sunt, oricum foarte buni in CC, asa ca intentia mea era sa fac cat mai mult damage, foarte repede, in shooting, in primele doua ture, in asa fel incat in tura 3 cand se degenera in CC sa-mi fie cat mai usor sa curat ce mai ramanea. Faceam toate astea ca in momentul in care imi luam miniaturi noi sa nu dau bani pe chestii care nu le foloseam. Aveam foarte putine miniaturi care nu le foloseam. Problema principala era armamentul, mai ales pe hoardele de Guants. Jucam outfituri diferite de arme, depinzand de ce adversari ma asteptam sa intalnesc si aveam in plan, inainte sa-mi vand armata, sa posed destui gaunts si warriors ca sa nu mai trebuiasca sa proxez arme. Niciodata n-am fost fan magnetizare. Deci, in principiu, cred ca sinergia si o idee clara asupra strategiei care vrei s-o urmezi si s-o perfectionezi sunt niste lucruri foarte importante, mai ales in idea in care nu poti sau nu vrei sa investesti sume astronomice in armate ca sa ai la dispozitie cam toate optiunile posibile. Ceva ce oricum nu cred ca ajuta la strategie. Cam ca la orice joc de strategie, inclusiv Magic The Gathering, joci aceeasi lista/deck pana cand on intelegi foarte bine, de abea apoi poti sa zici ca esti cababil s-o imbunatatesti. Until then, it's mostly just chance.

PS. Si voi astia care vrei sa deveniti mai buni la 40k, for the love of god, jucati meciuri mai mici, maxim 1500. Ii mult prea multa informatie de procesat dupa un meci de 2000+ puncte. Din sutele de liste de tyranizi care le-am facut roughly 75% erau de 1500 pts, 20% de sub 1500 si 5% maxim de 2000.

3I should... Empty Re: I should... Dum Apr 28, 2013 8:06 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Trebuie sa joci liste de 1000 sau 1500(preferabil) de multe ori pana sa zici ce functioneaza bine si ce nu.

Parerea mea este ca tu cazi in capcana in care iti iei bling mult pe modele. Astea daca ajung in CC(daca sunt facuti de CC) sau daca apuca sa traga (daca is facuti de shooty) o sa rupa fashu. Daca nu, tocmai ai pierdut o gramada de puncte pt. ca sunt tinte prioritare (poti sa iti imaginezi ca au un semn mare cu HIT ME!pe ei).

Noi ne luam bling in general doar in liste de 2000+ ca doar atunci merita sa faci si nebunii. In 1500 trebuie sa fii mai eficient.

De ce crezi ca Darius sau Pamps is asa de eficienti cu Garda lor? (ca pana la urma codex-ul in sine e slab Razz ). Poate ai observat ca in mare e aceeasi lista cu mici tweak-uri in functie de batalie.

Eu cand jucam SM si faceam o lista balansata ma gandeam asa:
1. Imi trebe din start 2 troops choices ca is obligatorii. Le dau si cate un rhino ca nu e scump si pt. ca e bun la objective grabbing if needed si sau la blocat LOS ori CC-uri.
2. Trebe ceva sa puna presiune pe dusman din prima tura sau a doua. Deci unu sau doi ironclad in drop pod si/sau sternguarzi.
3. Trebuie si un pic de long range firepower chiar si daca e numai de annoyance deci un tun de ala cu techmarine.
4. Trebe ceva CC, deci un squad de TH/SS termies.
5. Imi trebe musai un HQ. Daca il fac awesome costa prea mult. Asa ca iau unu bare bones si ii dau un relic weapon sa rupa fashu la nevoie. Si il atasez la tacticali.

Apoi in functie de puncte ajustam, scotam un ironclad si bagam sternguarzi, sau un squad de ass marines caz in care atasam capitanu' la ei, etc.

Ideea e ca iti trebuie o baza solida (2 tac squads cu rhinos) care desi nu exceleaza la nimic fac de toate la nevoie, ceva sa puna presiunea pe oponent de la inceput. Ceva suport de firepower si de CC la nevoie. Asta e o lista relativ balansata.

Acuma, asta se aplica la SM in editia trecuta (ca acum habar n-am care o fi un build bun pt. mine).
Daca tu vrei ceva mai mult pe CC, sau mai mult pe shooting, sau Hoarda sau elita, mix and match dupa nevoie. Insa gandirea de baza ramane la fel.
Core/solid base + early pressure + support+ whatever's left= ceva relativ OK.

Si remember, less bling & more bodies is most of the time better than more bling & less bodies.





4I should... Empty Re: I should... Mar Iul 30, 2013 9:54 pm

viktorslama


Furacios Biban

http://www.belloflostsouls.net/2013/07/40k-top-10-units-that-are-ruining-game.html

mi-ar plăcea, când mai joc, apropos de cât de tare SUG de fiecare dată, să evităm astea.
UNELE sunt spot on, cel puțin din punctul meu de vedere Very Happy

5I should... Empty Re: I should... Mar Iul 30, 2013 11:02 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

viktorslama a scris:http://www.belloflostsouls.net/2013/07/40k-top-10-units-that-are-ruining-game.html

mi-ar plăcea, când mai joc, apropos de cât de tare SUG de fiecare dată, să evităm astea.
UNELE sunt spot on, cel puțin din punctul meu de vedere Very Happy

Cred ca singurele din lista aia sunt :
Un helldrake. Care nu cred ca e imba. 3 sunt imba. 1 nu e. Mai degraba cred ca e enervant:twisted: 

Codexu de IG in schimb e altceva...dar acolo 50% e imba asa ca I don kno ce e de facut.

Oicum o parte din vina sade la tine si la cum iti alcatuiesti listele si la tactici. Compensezi aici si atunci 50% nu mai e asa de sperietor ca nainte Wink

6I should... Empty Re: I should... Mier Iul 31, 2013 10:52 am

Garak

Garak
Admin

In final codexul de IG nu te forteaza sa joci pe Nightmare difficulty and everybody losses their minds. king 

Nimic din lista aia nu e total oribil, depinde foarte mult de player. Isi ia 3 helldrakes ca sa te futa sau doar unul pt. ca ii place unitatea si vrea sa o foloseasca? Cei drept codexul de IG e plin de chesti mega folositoare dar na ... e slab codexul deci ce sa zic Razz.

Sfatul meu Viktor e sa joci meciuri de 1500 pana iti faci o idee cat mai buna a capabilitatilor diverselor unitati. Also remember to use cover as much as possible, S3 Ap- nu e scary de unul singur dar cand trag 50 tot o sa doara - si vor muri max 3 marinei or something Razz. Vezi care e lista cu care te simti cel mai comfortabil (can't stress this enough acutally - give me Rough Riders for example and I won't know what to do with them because that's not my thing, I'm more like Wellington than Napoleon*) si dupa aia faci mici variatii in functie de nevoie sau sa experimentezi.

And more bodies is always a must. You can never have enough men.



*Wellington was great when on the defense and Napoleon was great on the offense

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum