Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Dark Eldars from 750 to 1000

4 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 7:33 am

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

Am jucat cu Bogdan si mi s-a parut ok cum s-a comparat armata cu doua mici (mari) exceptii: 6 lance-uri nu au fost destul sa doboare 3 vehicule ale eldarilor si archonul (fiind cc) nu are ce cauta intr-un squad de kabal warriors.

Prin urmare ma gandeam sa adaug la lista de 750 inca un heavy support choice si un court pt archon si sa-l pun in venom.

Lista de 750:

Archon (Agonizer, Combat Drugs, Shadow Field, Webway Portal) 155

9 Kabalite Warriors (Blaster) 96

Raider (Flickerfield) 70

10 Wyches (2 Hydra Gauntlets) 120

3 Reavers (Heat Lance) 78

5 Scourges (shredder) 115

Total: 749

As renunta la webway portal daca as mai avea un raider, dar nu am.

Maresc squadul de warriors la 10 si le mai dau un splinter cannon (sa renunt la blaster pt un shredder?) squadul devenind 125.

Venom 55.

Court (unul din fiecare) 75 (sau mai bine 4 mandrakes?).

Mai schimb shredder-ul scourgesilor cu doua blastere 140.

Mai raman doar 72 puncte de care nu-mi pot lua inca un heavy si n-am decat 7 lanceuri Sad.

Schimb blasterul pe un shredder la warriors, iau 4 mandrakes, dau heat lanceuri la scourges si am 103 puncte si iau un talos cu haywire blaster dar se merita?

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

2Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 10:31 am

viktorslama


Furacios Biban

ai dat zaruri extrem de proaste? ce vehicule? ce AV? câte ture ai tras? from what i recall, lances are super lascannons! :-o

3Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 11:58 am

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

In prima tura am tras cu 4 dark lanceuri (ravager + raider) si un blaster si am avut un singur pen cu wreck pe un vyper; al doilea vyper(10-10-10) si serpentul(12-12-10) au ramas intacte. Pe tura lui tras serpentul in ravager cu twin linked missile launcher si shuricken cannon (cred, 3 focuri strength 6) un pen cu explodes. missile si shuricken cannon de vyper au facut pen pe raider (care avea si cover) din nou 6 pe zar explodes...

Reaverii nu au doborat nimic cu heat lanceul (lance + melta in melta range tras in cur la serpent) dar spre finalul meciului (tura a 3-a) blaster dude a doborat vyperul.

La sfarsitul turei 5 cand s-a terminat meciul eu mai aveam doar blasterul care era prins in cc cu niste gardieni si el avea wave serpentul intact, archonul si wych-urile ne avand haywire grenades.

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

4Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 2:00 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Vorbind d.p.d.v. statistic, nu ai jucta suficiente meciuri ca sa tragi concluzii definitive.

In afara de cele de bun simt de genul: IC kit-uit de CC nu are c ecauta in squad shooty sau de suport. Razz

P.S.: Si ce daca ai tras cu o caruta de arme jocul asta si vehiculele inamice nu vroiau sa moara? Poate meciul urmator o sa moara tot din primele 2 ture...trebuie sa joci mai mult pt. ca :the law of averages" sa intre in vigoare.

5Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 4:08 pm

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

Adevarat cu statisticile. Dupa meciul ala am facut schimb de armate si am observat ca si Bogdan a avut probleme ini a-mi da jos vehiculele (mi-a distrus un vyper si mi-a imobilizat serpentul si i-a distrus missile launcherul) dar nici eu n-am reusit decat sa-i stunui riderul.

In plus am vazut discutate liste asemanatoare cu a mea unde se zicea ca 6 lanceuri in 750 e la limita.

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

6Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 5:29 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Din punctul meu de vedere a fost interesant sa joc contra altceva decat Spessh Marines sau Garda sau Tau. In primul meci la inceput am avut noroc chior la zaruri.

Ca sfaturi pentru Sata de la un Eldar la altul, recomand sa incerci si Succubus sau sa bagi Archon-ul intr-un squad de 9 Wyches cu Hydra Gauntlets x1. Archonul are WS7 si cu Agonizer care face wound pe 4+ power weapon cu 6 atacuri per charge/5 normale ajuta Wychurile si nu vad nevoie de un set aditional de Hydra Gauntlets. Incearca sa le dai si Hekatrix cu Haywire Grenades si Agonizer. Haywire Grenades te vor ajuta daca vrei sa te joci cu vehicule. Functioneaza ca si Krak Grenades doar ca merg pe ideea de la Haywire Blaster.

O recomandare de la mine e sa incerci sa iei Kabalites in Venoms si sa-i faci anti-infanterie sau cu Blaster. Flickerfield-ul ce l-ai avut e bun dar recomand si Night Shields pe Raidere. In cazul unor arme gen Bright Lance sau chiar Missile Launcher sa fii Out of Range in prima tura in cazul in care inamicul sta si trage gen Garda e destul de util.Venomurile vin cu Flickerfield din fabrica deci daca le pui Night Shields fara upgrade la al doilea Splinter Cannon tot merge.

Pentru Kabalites daca vrei sa omori infanterie ia Raider cu Splinter Racks pe langa ce iei de obicei. Fiind open topped vehicle poti face drive by si toate armele de tip splinter vor fi considerate TWIN LINKED. Splinter cannon much?

Pentru Scourges recomand cu caldura Haywire Blasters. Sunt strength 4 dar cand lovesti un vehicul faci Glance pe 2-5, Pen pe 6. Nu am codexul pdf la indemana sa ma uit dar cred ca la 5 Scourges poti avea 2 Haywire Blasters dar merg si Blastere.

Aaaa da si pana nu uit! Inca un Raider cand poti si un Ravager.

Nu intru in cheese dar mi se par alegeri bune daca vrei sa continui pe lista asta.

7Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 5:48 pm

sataniel

sataniel
Furacios de blugi



Bogdan a scris:Din punctul meu de vedere a fost interesant sa joc contra altceva decat Spessh Marines sau Garda sau Tau. In primul meci la inceput am avut noroc chior la zaruri.

Ca sfaturi pentru Sata de la un Eldar la altul, recomand sa incerci si Succubus sau sa bagi Archon-ul intr-un squad de 9 Wyches cu Hydra Gauntlets x1. Archonul are WS7 si cu Agonizer care face wound pe 4+ power weapon cu 6 atacuri per charge/5 normale ajuta Wychurile si nu vad nevoie de un set aditional de Hydra Gauntlets. Incearca sa le dai si Hekatrix cu Haywire Grenades si Agonizer. Haywire Grenades te vor ajuta daca vrei sa te joci cu vehicule. Functioneaza ca si Krak Grenades doar ca merg pe ideea de la Haywire Blaster.

O recomandare de la mine e sa incerci sa iei Kabalites in Venoms si sa-i faci anti-infanterie sau cu Blaster. Flickerfield-ul ce l-ai avut e bun dar recomand si Night Shields pe Raidere. In cazul unor arme gen Bright Lance sau chiar Missile Launcher sa fii Out of Range in prima tura in cazul in care inamicul sta si trage gen Garda e destul de util.Venomurile vin cu Flickerfield din fabrica deci daca le pui Night Shields fara upgrade la al doilea Splinter Cannon tot merge.

Pentru Kabalites daca vrei sa omori infanterie ia Raider cu Splinter Racks pe langa ce iei de obicei. Fiind open topped vehicle poti face drive by si toate armele de tip splinter vor fi considerate TWIN LINKED. Splinter cannon much?

Pentru Scourges recomand cu caldura Haywire Blasters. Sunt strength 4 dar cand lovesti un vehicul faci Glance pe 2-5, Pen pe 6. Nu am codexul pdf la indemana sa ma uit dar cred ca la 5 Scourges poti avea 2 Haywire Blasters dar merg si Blastere.

Aaaa da si pana nu uit! Inca un Raider cand poti si un Ravager.

Nu intru in cheese dar mi se par alegeri bune daca vrei sa continui pe lista asta.

Nu ai citit primul post cum trebuie. Am zis clar ca joc webway portal pt ca nu am al doilea raider. Nu are niciun rost sa aduc warriors prin webway portal. Deci archonul ori are propriul lui minisqaud ori sta cu warriors.

Lanceul ramane pe raider. chiar daca pasagerii sunt antiinfantry raiderul este antitank. nu-s sigur, dar parca squadul din vehicule opentopped poate avea alt target decat vehiculul.

Splinter racks in 750, nu. In 1000, poate.

Flickerfield vs Night Shield amandoua au avantaje si dezavantaje in final fiind o alegere personala.

20 de puncte in plus pe o unitate care 80% din timp sta in cc doar doar ca o data se va lovi de un vehicul? Nu.

Haywire blaster pe scourges m-am gandit si eu. Am sa incerc. Pe langa damageul normal este un zar aditional care pe 1 nu face nimic pe 2-5 face un glancing si pe 6 un pen.

Ma gandeam si la Archonul cu 4 elite wychs in venom as castiga cateva puncte (nu stiu cate) si as putea lua cateva optiuni in plus.

Mini squaduri de warriors in venom (cel putin la armate mici) n-am vazut, n-am incredere.

Nu cred ca am cum sa bag si un avion si un archon in venom pe langa ce am in doar 1000, cam asta mi-as fi dorit eu, poate doar daca as scoate reaverii(?).

As vrea sa joc si cu Victor (power armor) si contra Darius (tanks) sa vad cum se comporta unitatile mele.

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

8Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Lun Feb 27, 2012 6:01 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

@Sata:
* nu-s sigur, dar parca squadul din vehicule opentopped poate avea alt target decat vehiculul - dap asa este, poti face drive by si sa tragi in alta tinta.

* Ma gandeam si la Archonul cu 4 elite wychs in venom as castiga cateva puncte (nu stiu cate) si as putea lua cateva optiuni in plus. - Nu stiu cat e squadul minim de Hekatrix Bloodbrides dar daca e 3-10 atunci merge. Go for it!

Tip: Incearca sa mixui Squad-ul de Hekatrix Bloodbrides cu Archon cu Scourges la dat jos dedicated transports si Bloodbrides la continut. Si nu, nu terminatori, dar Tac squads, Dire Avengers, Fire Warriors.

Referitor la avion, ar merge incercat pe post de Ravager in 750. In 1000 sigur. 2x Dark Lances, Rachete si un Splinter Cannon sau/TL Splinter Rifles.

That's all from me!

9Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Mar Feb 28, 2012 6:28 pm

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

Archon (Agonizer, Combat Drugs, Shadow Field, Webway Portal) 155
4 Incubi 88
Venom 55
10 Warriors (Shredder, Splinter canon) 105
Raider (Flickerfield) 70
10 Wyches (2 Hydra Gauntlets) 120
5 Scourges (Heat lance, blaster) 137
Razorwing Jetfighter (Flickerfield) 155
Ravager (Flickerfield) 115

Total 1000

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

10Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Mier Feb 29, 2012 11:57 am

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

sataniel a scris:Archon (Agonizer, Combat Drugs, Shadow Field, Webway Portal) 155
4 Incubi 88
Venom 55
10 Warriors (Shredder, Splinter canon) 105
Raider (Flickerfield) 70
10 Wyches (2 Hydra Gauntlets) 120
5 Scourges (Heat lance, blaster) 137
Razorwing Jetfighter (Flickerfield) 155
Ravager (Flickerfield) 115

Total 1000

Ai chef sa jucam sambata asta? Promit ca iau lista non-cheesy Wink
Si am chef si de infinity.fantasy & vreau sa incers si Firestorm Armada.

11Dark Eldars from 750 to 1000 Empty Re: Dark Eldars from 750 to 1000 Mier Feb 29, 2012 11:59 am

sataniel

sataniel
Furacios de blugi

Tarash_Bulba a scris:

Ai chef sa jucam sambata asta? Promit ca iau lista non-cheesy Wink
Si am chef si de infinity.fantasy & vreau sa incers si Firestorm Armada.


90% n-am sa pot veni sambata asta.

http://web.info.uvt.ro/~mpopescu

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum