Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

High Elves from 1000 to 1500

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1High Elves from 1000 to 1500 Empty High Elves from 1000 to 1500 Mar Mar 13, 2012 12:11 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Dupa meciul cu Adi, iata o posibilitate de a extinde armata de High Elves. Momentan lista jucata a fost ceva de genul:

Mage (level 1), Guardian Phoenix (5+ Ward), Silver Wand (Additional spell)

Core:

34 Spearmen, Full command

Special:

15 Swordmasters of Hoeth
5 Silver Helms w/ Shields
5 Shadow Warriors

Rare

Bolt Thrower

Pentru 1500 as vrea sa extind la ceva de genul:

Total - 1495 pts

Mage (level2) - 170
Upgrades: Guardian Phoenix (5+ Ward), Silver Wand

Core:
Spearmen (41) - 394
Upgrades: Full Command

Archers (10) - 110
Upgrades N/A

Archers (10) - 110
Upgrades N/A

Special

Swordmasters (15) - 225
Upgrades:

Dragon Princes of Caledor (5) - 150
Upgrades:

Lion Chariot - 140

Rare

Bolt Thrower - 100

Bolt Thrower - 100

Ideea e ca lista e facuta vs. all comers, cu Bolt Throwerele contra formatiilor sau monstrous cav/monsters, 20 de Archers care sa slabeasca inamicul cu foc de la 30", hoarda de Spearmen pentru tarpitting si Swordmasterii, Dragon Princes, si Chariot-ul pt flanking si countercharge.

Mage-ul nu e facut sa fie ofensiv, ci doar pentru suport cu lore of Life, Beasts, Heavens sau High Magic. Stie 3 Spelluri, e deja level 2 si are un 5+ Wardsave

2High Elves from 1000 to 1500 Empty Re: High Elves from 1000 to 1500 Mar Mar 13, 2012 7:43 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Cel putin la o privire superficiala si tinand cont de faptul ca nu prea cunosc elfii, lista ta pare OK.

Eventual da si tu o geana pe ceva forum-uri unde se discuta despre liste si tactici de elfi in fanatasy pt. hint-uri.

Cred ca lista ta a fost relativ OK in meciul pe care l-am jucat insa din ce am observat ai gresit urmatoarele:

Ai sarjat prea devreme inainte sa elimini thundertusk-ul. Faptul ca trupele tale au lovit dupa ogrii mei din cauza aurei ASL, te-a dezavantajat enorm.

Bolt thrower-ul trebuia sa se concentreze pe eliminat thundertusk-ul.

Cavaleria ta putea sa sustina o alta unitate de-a ta impotriva fie a thundertusk-ului (pe care cu siguranta l-ar fi omorat dupa ce l-au inmuiat swormasterii) sau impotriva unitatii de bulls.

Mournfangs ai fi putut sa ii tii in loc cel putin o tura daca nu ii sarjai cu skirmisherii si eventual puteai sa ii faci sa redirectionezi sarja departe de trupele tale cu o pozitionare mai buna. Asa au cam murit degeaba.

Blocul mare de spearmeni e ok, dar cand da ultimul si e sarjat si din flanc de bestii gen Mournfangs, o sa pice usor.

Eu cred ca iti mai trebuie un wizard. Sa profiti de faptul ca elfii se descurca relativ bine la magie. Si in afara de throwere poate un MC...

In rest, cum am zis, lista de crestere catre 1500 pare OK dar poate mai vrei sa o tunezi dupa ce te mai documentezi/joci un pic. Wink

3High Elves from 1000 to 1500 Empty Re: High Elves from 1000 to 1500 Mier Mar 14, 2012 6:57 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Un articol bun despre tactici si lucruri de tinut cont in WHFB este aici. SI sunt si ceva sfaturi legate de High elves in particular. Wink

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum