Jeans-Stealer Den
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A community forum for Wargamers and Roleplayers alike from Timisoara, Romania.


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Eldari de la 750 la 1000

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Eldari de la 750 la 1000 Empty Eldari de la 750 la 1000 Mier Feb 29, 2012 12:50 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

Sa va pot cere pareri si eu o sa fac si eu o lista de la 750 de puncte la 1000. Lista jucata de mine cu Sata a fost ceva de genul:

Autarch - 95
Upgrades: Mandiblasters* , Fusion Gun* , Scorpion Chainsword*

Troops:

Dire Avengers - 177
Upgrades: Exarch, Defend* , Bladestorm, PW+Shimmershield*

Guardian Defenders (12) - 159
Upgrades: Missile Launcher, w/ Warlock w/ Enhance & Singing Spear

Wave Serpent - 170
Upgrades: Stones, Vectored Engines, Star Engines, TL-Missile Launcher, Shuriken Cannon

Fast attack:
Vyper - 75
Upgrades: Missile Launcher, Shuriken Cannon

Vyper - 75
Upgrades: Missile Launcher, Shuriken Cannon

Am avut de suferit la cele 10 Wyches cu 2x Hydra Gauntlets asa ca pana la 1000 de puncte m-am gandit sa includ urmatoarele.

1x 6 Howling Banshees (no upgrades) - 96
1x Wave serpent w/ Spirit Stones, Vectored Engines, Star-Engines, TL Missile Launcher - 160

Aici o sa apara elementul de close combat in Howling Banshees dar voi avea probleme cu ele fiind doar Strength 3, ma gandeam daca se merita sa renunt la Vectored Engines pe Wave Serpents pentru a putea avea acces la Exarch. Fata imi ofera acces la Executioner (S5 2h power weapon, Acrobatic*, War-Shout*). Banshees toate vin cu Banshee Mask care le confera initiativa 10 in prima tura de CC.

Ca sa nu mai intarzii cu explicatiile la definitii vedeti starred items
* Mandiblasters +1 Atac
* Fusion Gun - Meltagun
* Scorpion Chainsword - CCW care da +1 Strength
* Defend - Avenger power care scade oricariu atacator nr. de atacuri in fiecare runda cu 1 la minim 1
* PW+Shimmershield - 5+ Invulnerabil la squad in close combat
* War-Shout - Orice unitate atacata de Banshees trebuie sa treaca un Leadership test (afecteaza si Fearless) sau are WS1
* Acrobatic - Banshees primesc regula speciala de Counter-Attack

Renuntand la Vectored Engines risc sa fiu distrus cu orice skimmer care misca mai mult de 12" si este imobilizat.

Astept ideile voastre!

2Eldari de la 750 la 1000 Empty Re: Eldari de la 750 la 1000 Mier Feb 29, 2012 7:02 pm

Tarash_Bulba

Tarash_Bulba
Furacios de blugi

Desi nu am experienta cu Eldarii (de mult nu am mai jucta impotriva lor) cateva sfaturi de bun simt as putea sa iti dau:

1. Trebuie sa ai cam 3 elemente principale in lista : CC, AT si objective grabbers& holders. Acum unele armate pot renunta la unele din ele (vezi IG in cazul CC) in favoarea altora pt. ca compenseaza. Cred ca Eldarii, pana la o noua iteratie au de suferit cat de cat dar exista o sansa de joci decent mai ales ca in principiu l anoi nu se prea vine cu liste nesimtite (exceptie IG Razz )

2. Tu ai ceva objective grabbers (daca nu ai opozitie puternica) & holders.
Cam lipseste AT-ul si CC-ul. Si supor tpt. ei.


3. Pt. AT iti trebuie neaparat dragons in falcon.
Pt. CC + support, scorps sau banshees,poate harlies si ceva suport rapid gen jetbikes sau warseer council pe bikes. Fii atent ca unele unitati nu merg in CC impotriva la elite si altele impotriva la hoarde. De ex.: Banshees sunt bune la casapit infanterie de asta mai slaba cu I mic (poate si hoarde medii de orks/IG, dar cu atentie la orks cu T4) si elite. Scorpions cred ca sunt buni impotriva la hoarde. Harlies impotriva la elite sau unitati mici.


4. Nush daca warlock-ul ala e ok la gardieni. Cu ei te duci pe obiectiv si hunker down si mai dai ceva suport fire cu platforme. Eventual flamere daca stii ca trebuie sa cuceresti un obiectivi de la de astia slabi in CC si care au save/Toughness mic gen IG ori Tau.

5.Impotriva la MC's trebuie sa gasesti ceva cu regula de poison sau ceva similar si ii omori cu volume of fire/attacks.
Eventual Wraithlord numai ca cu asta trebuie sa ai grija si tu la unitati cu poison si la MC's cu initiativa mare (greater demon, demon prince,etc)

6. Si prisme, astea is bune impotriva la orice. Twisted Evil

7. Ideea e ca daca ai o unitate de CC, nu e de ajuns, trebuie sa o sustii cu minim o alta unitate de CC sau de suport. Ditto pt. AT.
Numai shooting nu iti permiti ca nu esti IG.

In concluzie: Fa warlocku' farseer sau ce naiba se cere sa fie HQ. Renunta la autarch si mai rade ceva puncte dn upgrade-uri ne esentiale sa iti incapa pana in 1500: Ceva prisme si dragons in serpent. Ceva unitati de CC cu suport (eventual bikes) in functie de impotriva la ce joci, si poate wraith lords. Eu asa as face. Apoi joaca, trage concluzii, mix and match pana esti multumit.










3Eldari de la 750 la 1000 Empty Re: Eldari de la 750 la 1000 Vin Mar 02, 2012 2:00 pm

Bogdan

Bogdan
Furacios de Gin

@Adi - Thanks for the tips. Problema la mine sunt MCs. Eldarii de craftworld nu au Poisonned attacks. Au doar rending pe 5/6 hit la Pathfinders, Harelquins si Shrieker Cannons (tot la Harlies). Poison e total absent. Fire Dragons au melta dar trebuie sa ajunga in 12" sa faca ceva unui MC.

Cealalta optiune ar fi fie Dark Reapers (S5 AP3 Heavy 2 sau Heavy 3 cu fast shot) dar sunt 35 de puncte/bucata, Wraithguard (Scumpi de luat, SX, AP2, always wounds on 2+, pe 6 gunurile lor cauzeaza instant death. Raza 12, sufera de Wraithsight).

Wraithlords sunt oki, doar ca n-au decat 3 wounds dar sunt inceti si sufera de Wraithsight.

Da momentan noi astia de pe Craftworld suferim si plangem! Verii nostrii din Commoragh o duc mai bine Smile

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum